وبلاگ
سایت روایت آیه

نیت" جمع "آیه"، در لغت به معانی گوناگونی به کار رفته است (هرچند می‌توان تمام آن‌ها را به معنای نشانه بازگرداند). برخی معانی [ویرایش] ۱. نشانه: (... ان آیة ملکه ان یاتیکم التابوت فیه سکینة...) . [۱] [۲] ۲. معجزه: (سل بنی اسرائیل کم آتیناهم من آیة بینة...) . [۳] [۴] ۳. عبرت: (ان فی ذلک لآیة للمؤمنین). [۵] ۴. برهان و دل

ت" جمع "آیه"، در لغت به معانی گوناگونی به کار رفته است (هرچند می‌توان تمام آن‌ها را به معنای نشانه بازگرداند).

برخی معانی

[ویرایش]۱. نشانه: (... ان آیة ملکه ان یاتیکم التابوت فیه سکینة...) .


۲. معجزه: (سل بنی اسرائیل کم آتیناهم من آیة بینة...) .


۳. عبرت: (ان فی ذلک لآیة للمؤمنین).


۴. برهان و دلیل: (ومن آیاته خلق السماوات والارض...) .


۵. کار شگفت: (وجعلنا ابن مریم وامه آیة...) .آیه در اصطلاح

[ویرایش]"آیه" در اصطلاح عبارت است از بخشی از حروف، کلمات یا جمله‌هایی از قرآن که از لحاظ حد و مرز، طبق اشاره و ارشاد پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم از کلام پیش و پس از آن جدا شده است.

توقیفی بودن شناخت قرآن

[ویرایش]شناخت آیات قرآن توقیفی است؛ یعنی حدود و مرزهای آیات را باید از طریق شارع و پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم شناخت، و اجتهاد و اظهار نظر شخصی درباره آن روا نیست.

اختلاف نظر دانشمندان

[ویرایش]با وجود توقیفی بودن معرفت آیات، درباره بسیاری از آیات اختلاف نظر هست؛ برای مثال، برخی از دانشمندان، بعضی از حروف مقطعه قرآن را آیه‌ای مستقل شمرده‌اند، و برخی همان موارد را آیه نمی‌دانند. و یا برخی تنها "مدهامتان" را یک آیه یک کلمه‌ای می‌دانند؛ ولی برخی دیگر علاوه بر آن، "والنجم"، "والضحی"، "والعصر" و امثال آن را نیز آیه یک کلمه‌ای به شمار آورده‌اند.

برچسب ها :
سفارش طراحی سایت یا وبلاگ به صورت حرفه ایبا شماره 09128981231 تماس بگیرید سفارش طراحی سایت یا وبلاگ به صورت حرفه ایبا شماره 09128981231 تماس بگیرید

آمارگیر روایت آیه